Etykiety

niedziela, 11 grudnia 2011

5 sekretnych slajdowych sztuczek mówcy doskonałego

5 sekretnych slajdowych sztuczek mówcy doskonałego

Każdy z nas kiedyś przedstawiał lub będzie przedstawiać prezentację multimedialną przed „publicznością”. Oto kilka „sztuczek”, które pozwolą, aby zarówno wszyscy widzowie jak i osoba przedstawiająca byli zadowoleni.

Sztuczka 1. Reguła 5/15

Chęć podzielenia się całą wiedzą i wysiłkiem, jaki włożyło się w przygotowanie tematu często równa się nadmiernej liczbie slajdów. Wielu mówców zapomina o tym, że liczba ta musi odpowiadać czasowi, jaki ma do dyspozycji.   Ludzie mówią wolniej w myślach niż na głos. Dowód?  Zrób doświadczenie: przeczytaj dowolny tekst najpierw w myślach a następnie nagłos, w trakcie każdej czynności odmierzaj czas stoperem, porównaj wyniki.  Przygotowując prezentację możesz mieć wrażenie, że będzie ona w sam raz lub za krótka, jednak referując ja na głos nieco ona się wydłuży. Dlatego zapamiętaj tę regułę:
Reguła 5/15, czyli max.5 slajdów na 15 minut prezentacji

Jeśli prezentacja, którą przygotowujesz, zawiera również aktywizację słuchaczy, slajdów powinno być jeszcze mniej. 

Tylko po co to wszystko? Po pierwsze, aby uczestniczy zdążyli je zauważyć; po drugie, aby były pomocą a nie zastępstwem: po trzecie, aby pod koniec pokazu nie śpieszyć się.

Sztuczka 2. Zostaw tylko to, co najważniejsze.

Usuń to, co odwraca widza od głównego tematu przekazu(np. wstawianie zdjęć wśród tekstu, którego i tak jest stanowczo za dużo!).  Zostaw tylko to co najważniejsze, nie dokładaj wielu zdobień, to odwraca uwagę.

Sztuczka 3. Kompozycja slajdu.

Załóżmy, że chcesz zrobić prezentacje promującą książkę z hasłem „Najlepsza książka od czasu S. Kinga!”. Standardowo zrobiłbyś to tak jak na rysunku po lewej.
 
Spójrz na rysunek po prawej. Widzisz różnicę?
Zatem zamiast używać standardowych schematów, użyj kreatywności i stwórz wrażenie dynamiczności na slajdzie. Dodaj swojej prezentacji więcej „energii”.

Sztuczka 4. Bądź konsekwentny.

Zadbaj, aby Twoja prezentacja nie była rozproszeniem po różnych krojach czcionek, teł czy też stylów. Zadbaj o jeden, wyrazisty styl. Bądź w tym konsekwentny od początku do końca.
Uwaga obserwatora powinna być skupiona na treści a nie na formie czy też tekście, co często zdarza się przy ‘normalnej’ prezentacji. Pamiętaj też, aby czcionka była jednakowego rozmiaru w całym pokazie, nie zmniejszaj czcionki, „żeby się tekst zmieścił”. Kolor liter i tła dobieraj zawsze tak, aby nawet przy bardzo mocnym nasłonecznieniu litery były widoczne.

Sztuczka 5. Nie pokazuj- intryguj.

Doskonały mówca nie daje nigdy zwielokrotnionego komunikatu. Dajmy na przykład,  mówiąc „to była duża ryba”, nie będzie pokazywał przy tym rękoma ani mierzył oczami rozmiaru złowionej sztuki. Tylko amatorzy tak postępują. Jeśli natomiast komunikat powiedziany jest raz, a konkretnie, wzbudza emocje. Zapamiętaj: im mniej pokazujesz, a przynajmniej nie wszystko,  tym bardziej zaskakujesz. Zrób to! Zaskocz nietypowym zdjęciem.

Dobierając slajdy zastanów się nad tym, czy nie zwielokrotniają one już przekazywanej ustnie przez Ciebie wiedzy, czy po prostu nie męczą?  A może dobierasz je tak, że zaskakują emocją? Intrygują bądź budzą refleksje?

To wszystko, co jest w prezentacji: zdjęcia, tekst, słowo mówione, Twoje gesty, mimika, postawa- to wszystko ma się po prostu uzupełniać. Nie powielać, nie przeszkadzać jedno drugiemu w przepych lecz uzupełniać.

Autor: Joanna Kierczak

Źródła:


„Mistrzowskie prezentacje. Slajdowy poradnik mówcy doskonałego.” Agata, Jerzy Rzędowscy