Etykiety

czwartek, 8 grudnia 2011

Toktutok: tłumacz języka migowego on-line

Internetowe słowniki, translatory, kalkulatory i inne dobrodziejstwa to popularne narzędzia ułatwiające życie wielu Internautom. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, a wśród nich… tłumacz języka migowego on-line.

Toktutok to usługa polegająca na tłumaczeniu na żywo rozmowy z osobą niesłyszącą za pośrednictwem tłumacza dostępnego przez Internet. Wystarczy kamera, komputer z dostępem do Internetu oraz tłumacze, którzy pełnią dyżur w godzinach pracy instytucji publicznych. Działanie systemu jest proste i przyjazne. Wyraźna informacja graficzna przy wejściu do instytucji informuje osobę niesłyszącą o znajdującym się wewnątrz stanowisku zdalnego tłumacza on-line. Po obejrzeniu filmu instruktażowego, za jednym dotykiem ekranu urządzenia dedykowanego usłudze, interesant zostaje połączony wideokonferencyjnie z profesjonalnym tłumaczem języka migowego.
    
"Każdy człowiek zdrowy, głuchy, niewidomy, słabo widzący, niedostosowany społecznie, inwalida ma prawo do: opieki, wychowania, pobierania nauki i życia w społeczeństwie." - preambula Międzynarodowej Konwencji Praw Człowieka.
   

Autor: Bartłomiej Hałenda

Źródła:

http://toktutok.pl/struktura/1

http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/witryny-internetowe/2011/11/toktutok-2014-tlumacz-jezyka-migowego-on-line

http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Toktutok-tlumacz-jezyka-migowego-on-line,wid,13951470,wiadomosc.html

Ivona: syntezator mowy

Syntezator mowy Ivona pozwala na przekształcenie tekstu do naturalnej ludzkiej mowy. Wpisane teksty odczytywane są przez głosy różnych narodowości, męskie lub żeńskie. Program oferuje 29 głosów w tym 4 polskie (Maja, Ewa, Jacek, Jan). 

Z każdym rokiem program jest rozwijany o nowe języki, głosy, bądź dialekty. Wypowiedź może być odsłuchana "na żywo" lub zapisana w pliku dźwiękowym. Wiele osób, w szczególności niewidomych i słabo widzących, używa tego programu jako lektora do filmów, książek lub przeglądania Internetu. 

Program Ivona jest obsługiwany przez wiele platform: Android, iOS, MeeGo, Linux, Windows. Ivona jest jednym z najlepszych elektronicznych lektorów na świecie. Każdy z Was może go przetestować online na stronie www.ivona.com

Miłej zabawy!

Autor: Beniamin Szema

RSS

Co to jest RSS?

Grupa języków znacznikowych bazujących na XML, umożliwiająca przesyłanie nagłówków wybranych wiadomości i aktualności z określonych stron internetowych. Do obsługi RSS potrzebny jest tzw. „czytnik kanałów”, często zamieszczany w programach pocztowych. Wiadomości RSS mogą być przeglądane w wymienionych już czytnikach, serwisach internetowych i większości przeglądarek internetowych (oprócz Google Chrome). Aplikacje tego typu dostępne są na wszystkich urządzeniach posiadających system operacyjny i dostęp do internetu.

Upraszczając można powiedzieć, że to taka „gazeta” tworzona przez nas samych, zawierająca wyłącznie interesujące nas tematy.

Jak to obsłużyć?

Czytnik kanałów / czytnik RSS to program komputerowy (dostępne są również programy na smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne) umożliwiający odczytywanie kanałów internetowych w formatach RSS. Czytanie to ogranicza się do odczytania nagłówka w którym znajdują się tytuł i zwięzły opis oraz link odsyłający do artykułu. Czytniki mogą być samodzielnymi aplikacjami, jak również wtyczkami do innych programów (np. Firefox Sage, gadżet Desktop Siebar lub pluginy dla komunikatorów). Umożliwiają śledzenie wielu kanałów jednocześnie i organizowanie tych kanałów w grupy tematyczne, użytkownik może sam dodawać i usuwać źródła informacji.  Wśród popularniejszych czytników znamy takie tytuły jak: RSSreader, RSS Bandit, Cafe News, Cliper i Paseczek. Ostatnia forma czytnika to postać strony WWW, jak np. Google Reader.

Po co te RSS-y?

Dzięki nim nie trzeba otwierać wielu stron z informacjami i wyszukiwać tych interesujących, czytnik zrobi to za nas i wyświetli te, które określiliśmy jako intersujące dla nas. Jest to najsprawniejszy sposób pozyskiwania informacji, czytnik powiadomi nas o nowej wiadomości niemal natychmiast po jej publikacji. „Kanały RSS mogą zawierać dźwięk lub krótkie pliki wideo. Pliki multimedialne dołączane do kanałów RSS są nazywane podcastami. […]”.

Dostępne są strony (np. http://www.rssy.pl/ )  gromadzące dostępne kanały w jednym miejscu i podzielone na kategorie, dzięki czemu nie musimy nawet przeszukiwać poszczególnych stron internetowych w poszukiwaniu tychże kanałów.

Każdy może stworzyć własny kanał RSS przy użyciu edytora. Jest to program, który umożliwia stworzenie pliku XML, następnie taki plik wystarczy umieścić na serwerze FTP. Darmowym edytorem jest np. FeedSpring (http://usablelabs.org/feedspring ).

Autor: Jacek Czyżewski

Źródła: 

http://pl.wikipedia.org/wiki/RSS ostatnia modyfikacja: 7 paź 2011

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czytnik_kana%C5%82%C3%B3w  ostatnia modyfikacja:  12 lis 2011

Konnekt

Konnekt jest darmowym programem z rodziny multikomunikatorów. Przeznaczony jest na systemy operacyjne z rodziny Windows i służy on do łączenia w jednym wielu innych programów za pomocą wtyczek oraz może np. służyć jako prosty internetowy rozsyłacz sms. To, ile z jego możliwości wykorzystamy zależy tylko od nas.

W obecnej wersji  0.6.22.137 Konnekta mamy możliwość korzystania w jednym miejscu z komunikatorów takich jak tlen, gadu-gadu, jabber, aqq i innych o których możemy przeczytać na stronie autora (www.konnekt.info).

Program ten jest w 100% darmowy (jedyna forma wpłaty to dobrowolne datki) i co ciekawe, nie niesie to za sobą żadnych reklam ani banerów, które pokazują cenne darowizny.  Pomoc techniczna, mimo tego że program jest bezpłatny, też bardzo dobrze prosperuje, na stronie producenta mamy dostępne forum gdzie zawsze uzyskamy potrzebne informacje.

Gorąco polecam wyżej opisany program, ponieważ dzięki niemu nie musimy skakać między kilkoma okienkami różnych komunikatorów, mamy to wszystko tutaj, w jednym miejscu.

Autor: Jacek Pytel
Źródła:  

doPDF Converter: konwersja do PDF

doPDF jest całkowicie bezpłatnym programem konwertującym do PDF.

Dzięki niemu można wyeksportować do pliku PDF różnego rodzaju dokumenty pakietu Microsoft Office, OpenOffice, obrazy czy strony WWW.

doPDF jest instalowany w komputerze jako wirtualna drukarka. Możemy ją znaleźć w Panelu Sterowania/Urządzenia i Drukarki.

Operację wykonuje się tak jak samo przy zwykłym drukowaniu, lecz otrzymywany jest plik PDF. Aby konwertować dokument na PDF wystarczy w naszym dokumencie (np. MS Word) wybrać z listy przy opcjach wydruku wirtualną drukarkę, w następnych krokach wybrać miejsce, gdzie ma być zapisany nasz plik i gotowe!

Autor: XXX

Źródło: http://www.dopdf.com/

Animation Shop 3

To program do tworzenia lub modyfikacji animacji tych prostszych i bardziej skomplikowanych. Program umożliwia tworzenie animowanych plików graficznych, np. banerów reklamowych czy przycisków.  Obsługiwane formaty : GIF, AVI, AVI 24-bit, FLI/FLS.

Używając tego programu możemy stworzyć własnego gif’a zaczynając od zera. Przez rysowanie go klatka po klatce. Ale do tego radzimy używać bardziej zaawansowanych programów graficznych (do uzyskania lepszego efektu), a samo ‘sklejanie’ klatek właśnie w tym programie.

Jak zacząć? Otwieramy nasz program. Plik – Nowy. Tu możemy ustalić wysokość i wielkość okna tworzonej animacji (co można jeszcze  zmienić przy zapisie pliku). Pokazuje nam się okno z ‘pustą kartką’, żeby zobaczyć pozostałe klatki na których będziemy pracować, wystarczy rozciągnąć to okno w prawą stronę. Tworząc najprostszą animacje,  możemy użyć pędzla i coś narysować. Następnie skopiować wybraną klatkę i za pomocą Shitf+Carl+L wkleić ten sam obrazem do następnej klatki, gdzie później można go zmodyfikować.

Można również otworzyć w programie wcześniej przygotowaną grafikę i przeciągając z wersji roboczych do jednego okna, tworząc plik z klatkami. Program umożliwia tworzenie przejść między klatkami, a także ustalenie długości czasu dla poszczególnej klatki. 

Plik zapisujemy jak każdy normalny w innym programie. Żeby jednak zmodyfikować prędkość przejścia klatek klikamy w ikonkę Animation Wizard (Shift + A) i tam postępujemy krok po kroku zgodnie z instrukcją.

Autor: Magdalena Knapik

Żródło: http://www.programosy.pl/

Grooveshark

Grooveshark jest darmową internetową aplikacją umożliwiającą wyszukiwanie utworów, automatyczne dopasowywanie kolejnych do gustu użytkownika oraz ostatecznie - strumieniowanie muzyki. Strona wystartowała w 2007 roku, od tego czasu rozrosła się do rozmiarów pokaźnego portalu (35 milionów zarejestrowanych użytkowników) oraz została zaliczona do 50 najlepszych stron roku 2010 przez Time Magazine.

Oprócz reklam serwis zarabia na siebie udostępniając płatne konta. Wykupienie subskrypcji Plus ($6 za miesiąc) pozwoli nam ominąć wspomniane reklamy oraz udostępni szereg prostych udogodnień (personalizacja interfejsu, funkcja pełnego ekranu, crossfading utworów itp). Droższa wersja, Anywhere ($9) pozwoli nam zabrać niezliczone zasoby serwisu wszędzie ze sobą. Pod warunkiem, że mamy telefon Palm'a, Nokii lub BlackBerry. 

Gdzie dwa najpopularniejsze systemy mobilne? Właśnie. W kwietniu tego roku aplikacja zniknęła z Marketu Androida, z Applowskiego AppStore jeszcze wcześniej. Rozchodzi się oczywiście o prawa autorskie.


Witryna, według zapewnień Sama Tarantino (CEO), przestrzega procedur usuwania plików (DMCA) do których nie ma praw. Z wytwórniami EMI oraz Sun Records podpisali umowy, podobnie z organizacjami licencyjnymi BMI, ASCAP i SESAC. Jednak grupa Universal pozwała firmę już dwukrotnie, w tym powołując się na wewnętrzne dokumenty serwisu. Groovshark skomentował sprawę jako obrzydliwe przeinaczenie informacji dostarczonych przez ich samych do UMG. O racji zdecyduje sąd, jednak grupa Universal będzie żądać zablokowania usługi na czas dochodzenia, więc prawdopodobnie niedługo witryna zniknie z sieci. Czy na długo? Miejmy nadzieję, że nie.

Póki co każdego dnia w serwisie Grooveshark odsłuchiwane jest ponad 100 milionów piosenek.

Autor: Jan Tarnawski

Źródła:

avast! Free Antivirus

Jest to darmowy program antywirusowy. Chroni komputer przed szkodliwym oprogramowaniem podczas codziennej pracy, np. przeglądania stron internetowych.

Program bardzo dobrze radzi sobie z szkodliwymi wirusami, robakami, trojanami oraz komponentami spyware i adware. Proces skanowania jest bardzo szybki. Poza skanowaniem uruchamianym ręcznie, aplikacja czuwa w tle nad bezpieczeństwem systemu, dbając o to, aby przeglądanie stron internetowych, uruchamianie różnych plików, czytanie e-maili bądź też rozmawianie przez komunikator odbywało się w sposób bezpieczny dla użytkownika i jego danych. Praca w tle nie spowalnia jednak znacząco systemu, przez co można komfortowo pracować.

Podobnie jak wiele płatnych, komercyjnych programów antywirusowych również avast! Free Antivirus oferuje funkcję automatycznego pobierania definicji wirusów.

Program mimo iż jest darmowy, po 30. dniach przestaje chronić komputer, jeśli użytkownik nie wykona darmowej rejestracji.

Autor: Justyna Waligórska

www.mikogo.com: zdalne prezentacje pulpitu

Jeśli potrzebujesz darmowego, prostego a zarazem pełnego przydatnych opcji programu do udostępniania pulpitu, czyli screencast na żywo, to idealnym rozwiązaniem jest program Mikogo.

Dużym atutem programu jest jego dostępność w aż pięciu systemach: Windows, Mac, Linux,  iOS oraz Android. 

Mikogo świetnie nadaje się do demonstracji produktu, spotkań online, prezentacji online oraz do zdalnego wsparcia. Dzięki użytemu szyfrowaniu 256-AES Mikogo jest całkowicie bezpieczny.

Udostępnianie pulpitu jest bardzo proste, wystarczy że ze strony producenta pobierzemy aplikacje , utworzymy konto i udostępnimy ID sesji. Program oferuje narzędzie rysowania , dzięki któremu naszą prezentację możemy wzbogacić o zakreślenia, rysunki. Opcja remote control pozwala na przejęcie kontroli serwera przez klienta, jest to kapitalne rozwiązanie gdy chcemy  pomóc naszym znajomym  bez konieczności wizyty u nich, oprócz tego możemy także w każdej chwili wstrzymać udostępnianie, oraz przesłać pliki do „podpiętych” do nas użytkowników.

Dołączyć do sesji możemy na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z aplikacji Mikogo, a drugim poprzez użycie przeglądarki internetowej.

Aplikacja dostępna jest w 35 językach, w tym również po polsku.

Autor: Tomasz Skała


Źródło: http://www.mikogo.com

Burza Mózgów – wykorzystanie programów komputerowych

Burza mózgów jest techniką wywodząca się z psychologii społecznej. Ma ona na celu doskonalenie decyzji grupowych. Burza mózgów jest również formą dyskusji dydaktycznej, wykorzystywaną jako jedna z metod nauczania. Zalicza się ją wówczas do metod aktywizujących, która stanowi podgrupę metod problemowych. Największa zaletą wykorzystania metody burzy mózgów jest możliwość w bardzo krótkim czasie, odnalezienia wielu sugestii rozwiązania danego problemu czy zagadnienia.

W burzy mózgów możemy wspomóc się programami komputerowymi. Szukając darmowych programów w sieci znalazłem program Brain Storm. Niestety jest on w języku angielskim, na dodatek okazał się mało przejrzysty, niefunkcjonalny i ciężki w obsłudze.

Do płatnych programów można zaliczyć Microsoft Office Visio, w którym jedna z opcji została stworzona z myślą o przeprowadzaniu burzy mózgów. Jako program Microsoftu, Visio posiada znajomy dla większości z nas wygląd, opcje, narzędzia umieszczone na pasku – nie trzeba ich szukać. Jest przejrzysty, posiada samouczek, co więcej – napisany w języku polskim, ponadto nie zajmuje dużo miejsca na dysku. Niestety programowi bliżej do kreatora mapy myśli niż do narzędzia do przeprowadzania burzy mózgów. W ogromnej ilości opcji, narzędzi i możliwości ginie idea burzy mózgów, tempo pracy spada, kreatywność, i zaangażowanie uczestników zdecydowanie maleją.
Autor: Michał Tatara
Źródła:

PIXresizer: zmiana rozmiaru i formatu grafiki

PIXresizer to bardzo prosty, darmowy program służący do zmiany rozmiaru i formatu zdjęcia lub jakiegokolwiek pliku graficznego.

Jest bardzo przydatny, kiedy zależy nam na zmniejszeniu rozmiaru pliku, np. w celu umieszczenia go na stronie internetowej lub wysłania mailem. Oprócz tego pozwala również obracać i nadawać szarość oraz zmieniać rozmiar kilku plików jednocześnie. Obsługa jest banalnie prosta. Wczytujemy zdjęcie, wybieramy rozmiar oraz format (możliwe to: BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF), a następnie klikamy na ‘Save Picture’. Plik zapisuje się w innym folderze, dzięki czemu nie tracimy oryginalnego obrazu.

Autor: Aleksandra Wincławska

Źródło: http://bluefive.pair.com/pixresizer.htm

Blender: grafika 3D

Nudzi Cię płaska i bez wyrazu grafika?
Chciałbyś zrobić coś więcej ale nie wiesz gdzie i jak zacząć?
W takim razie ten post jest dla Ciebie.

Zabierz się za grafikę 3D!

Co to takiego? 

Modelowanie grafiką 3D według Jacka Matulewskiego polega na „budowaniu modeli obiektów za pomocą przestrzennych figur geometrycznych” .
Najlepszym programem do tworzenia takiego rodzaju grafiki jest Blender. Jest to program niezwykły i dostępny za darmo! Oferuje on potężne możliwości. Dzięki niemu, możesz tworzyć: animacje trójwymiarowe, projekty techniczne, przestrzenne gry komputerowe, trójwymiarowe loga dla firm.

Na początku warto zapoznać się z poradnikiem Blendera. Tu znajdziesz podstawowe informacje które wprowadzą Cię w świat  grafiki 3D. Obsługa nie jest prosta dlatego nie pomijaj tego punktu!

Teoria jest już opanowana? Teraz czas na działanie!

W swój pierwszy projekt warto rozpocząć od modelu drewnianego koła. Opis krok po kroku jak go wykonać znajdziesz na stronie http://www.blender.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=9&limit=1&limitstart=0

Na pewno podczas tworzenia modeli przyda Ci się opis skrótów klawiaturowych Małgorzaty Matury:
•    G - przesuwanie
•    R – obrót
•    S – skalowanie
•    CTRL + X – kasowanie aktywnego pliku i wstawienie nowego
•    F1 – otworzenie pliku Blendera
•    F2 – zapisanie pracy
•    F3- zapisanie zrenderowanego obrazu
•    Q – wyjście z programu, bez zapisania pracy
•    A – zaznaczenie wszystkich obiektów, wierzchołków
•    B – pozwala użyć ramki do zaznaczania obiektów
•    E - przybornik
•    TAB – włącza tryb edycji tekstu
•    SHIFT + D – tworzy kopie zaznaczonego obiektu
•    ALT + D – tworzy klon zaznaczonego obiektu (klon używa tych samych danych co obiekt, z którego został utworzony)
•    SHIFT + A – wywołuje część przybornika, dzięki której możesz dodać nowy obiekt
•    X – umożliwia usunięcie obiektu
•    ESC – przerywa wykonanie większości operacji
•    7- widok z góry
•    4 – widok ortogonalny
•    1 – widok z przodu
•    0 – widok z kamery
•    Del – powiększanie zaznaczonych obiektów
•    3 – widok z boku
•    8, 4, 6, 2 – klawisze obrotu
•    (-, +) – przybliżenie, oddalenie
•    * - okno obrotu przyjmuje kąt obrotu
•    / - powiększenie wybranego obiektu i ukrycie pozostałych

Powodzenia!

Autor: Iwona Brodowicz

Źródła:
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=grafika+3d+definicja&source=web&cd=11&ved=0CB4QFjAAOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.fizyka.umk.pl%2F~jacek%2Fdydaktyka%2F3d%2FGrafika3D.pps&ei=iQ_VToVFxYKFB8GzrWg&usg=AFQjCNH1UKw43thm3KQiEq83LZcuIilDpw&sig2=pMzO8pWbTnr5tdyfGOqKSg

http://www.pcworld.pl/ftp/linux_2364/Blender.247.html

http://wiki.blender.org/index.php/Doc:PL/2.4/Manual

maturazsliz1.fm.interia.pl/pliki/blender.ppt

Przygotowanie do druku – spady w CorelDraw

Czym są spady?

Spady, nazywane również marginesem na spad, są po prostu nadmiarem obszaru przeznaczonym na obcięcie po wydruku. Dzięki temu wydrukowana praca nie będzie miała niechcianych niedoskonałości na krawędziach.

Spady powinno się określić już na etapie projektowania publikacji powiększając docelowy format (netto) o np. 3mm z każdej strony (będzie to już wtedy tzw. format brutto).

Jak to zrobić w CorelDraw?

1.    Z menu Narzędzia wybierz Opcje
2.    Po lewej stronie okna przejdź rozwiń Dokument, następnie rozwiń Prowadnice i kliknij na Wzorce.
3.    Zaznacz Wzorce zdefiniowane przez użytkownika.
4.    Zaznacz Marginesy oraz Marginesy lustrzane.
5.    Wpisz wartość marginesów w zależności jakie spady chcesz uzyskać (np. -3mm).
6.    Następnie kliknij na Zastosuj wzorzec.
7.    Zamknij okno klikając na Ok.

W tak przygotowanym projekcie zobaczysz teraz linie pomocnicze wokół dokumentu, które jak nie trudno się domyślić oznaczają pole spadów.
Pamiętaj, aby wszystkie elementy graficzne, które dochodzą do krawędzi (np. tło) dociągnąć do linii spadów.

Obszar roboczy przygotowany w ten sposób umożliwi dokładne wycięcie pracy z arkusza drukarskiego, dzięki czemu nie będzie ryzyka pozostawienia np. białych krawędzi.

Autor: Łukasz Kozak

Źródło: http://www.comernet.pl/media/manual/manual_1-1.pdf

Webcast: wykłady na odległość

Co to jest Webcast?

Webcast to transmisja prezentacji video i audio w sieci z jednego źródła do wielu odbiorców. Webcast może być rozprzestrzeniany i na żywo, i na żądanie. W odróżnieniu od tradycyjnego pobierania plików wykorzystuje technologię streaming media, dzięki czemu nie ma potrzeby przechowywania plików na dysku lokalnym

Po co tego używać?

Jest to świetna metoda na prowadzenie wykładów na odległość. Nadaje się też na spotkania firmowe, w których zależy nam głównie na przedstawieniu projektu, a nie dyskusji. W szybki i bardzo tani sposób dostajemy się do szerokiej grupy odbiorców. Poza tym nasza prezentacja jest cały czas dostępna w sieci, więc nie ma problemu z odtworzeniem jej w innym terminie.

Jak to działa?


Do odbierania webcastu wystarczy przeglądarka, żeby go rozpowszechnić możemy użyć jednej z wielu stron na której tworzymy swoje konto i kanał (np. Justin.tv). Potem tylko podpinamy kamerę i nadajemy. Od strony technicznej webcast składa się z pięciu etapów: najpierw kamera rejestruje naszą prezentację, potem odpowiednio się ją koduje i kompresuje, następnie wysyła się ja na serwer strumieniowy, gdzie jest ona cały czas przechowywana, skąd trafia do poszczególnych widzów. Odbiorca sam decyduje czy chce oglądać prezentację w czasie rzeczywistym, czy od samego początku.  


Autor: Ola Kochana


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Webcast

ColorBlender: pomoc w doborze kolorów

ColorBlender to przyjazna strona internetowa, wspomagająca osoby z problemami w dopasowywaniu barw. Przydatna szczególnie dla webdesigner’ów. Może być pomocna również przy tworzeniu prezentacji, grafiki lub przy innych czynnościach, w czasie których ważną rolę odgrywa dobór kolorów.

Na stronie można skorzystać z gotowych palet (w zakładce Browse blends) lub samemu wybrać kolor, do którego chcemy dopasować inne barwy. Kolor można podać albo za pomocą modelu RGB, albo HSV. Natomiast paletę pasujących do siebie barw dostajemy w systemie HTML lub RGB.
Strona oferuje możliwość zapisywania wybranych palet kolorów, wysyłania ich za pomocą maila oraz ich eksportu do plików *.act oraz *.eps (wykorzystywane są one m.in. w Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign).
Korzystanie ze strony jest w pełni darmowe. Natomiast wykorzystywanie kodu służącego dopasowywaniu koloru – dopiero po zgodzie twórcy serwisu, który zazwyczaj jest otwarty na dzielenie się swoją pracą. 

Zainteresowanym tematyką narzędzi pomagających dobrać kolory polecamy stronę http://galeria.muzykaduszy.pl/grafika4.php, na której można znaleźć krótki opis programów dla grafików wraz z odnośnikami do stron online. Z ciekawszych narzędzi opisanych na stronie można wyróżnić:
•    http://www.easyrgb.com - umożliwia m.in. konwertowanie kolorów z systemu RGB na inne (HTML, CMY, CMYK, XYZ, CIE etc); do podanego koloru dobiera paletę pasujących barw

•    http://www.colorspire.com - pomaga tworzyć layout strony internetowej przez pokazanie głównych części strony w wybranych przez użytkownika barwach


Autor: Dorota Kobarska