Etykiety

piątek, 6 stycznia 2012

Zmiana koloru oczu

Zmiana koloru oczu na zdjęciu kolorowym w programie Photoshop

Czy kiedyś myśleliście o zmianie koloru oczu? Może zastanawialiście się nad kupnem soczewek? Ja proponuję Photoshopa.

1.    W programie Photoshop otwieramy zdjęcie, na którym chcemy zmienić kolor oczu.

2.    Zaznaczamy obydwie tęczówki razem ze źrenicami (w tym celu wybieramy narzędzie Lasso Tool).

3.    W celu eliminacji ewentualnych pomyłek, kopiujemy zaznaczone tęczówk (Ctrl+c) i wklejamy je (Ctrl+v) na nową warstwę (program powinien automatycznie utworzyć nową warstwę i wkleić na niej skopiowane tęczówki).

4.    Pracujemy na nowoutworzonej warstwie, na której kolorujemy oczy. W tym celu wybieramy z menu Image -> Adjustments -> Hue/Saturation.  Powinno pojawić się nowe okienko Hue/Saturation  z trzema suwakami. Zaznaczamy opcję Colorize. Za pomocą pierwszego suwaka (Hue) dostosowujemy kolor do naszych oczekiwań. Suwakiem Saturation możemy zmienić stopień nasycenia koloru, a suwakiem Lightness jasność.

5.    Na zakończenie możemy rozmyć krawędzie tęczówek za pomocą narzędzia Blur Tool. Zdjęcie będzie wyglądać bardziej naturalnie.

Gotowe! 

Autor: Ewa Mocarska

Źródło: wiedza własna

iTunes

iTunes to darmowy program firmy Apple przeznaczony na system MAC OS X oraz Windows. Jego główną funkcją jest obsługa plików multimedialnych. Dzięki niemu można odtwarzać muzykę, filmy, tworzyć własne playlisty itd. 

Na uwagę zasługuje fakt, iż dzięki tej aplikacji możliwy jest również dostęp do sklepu internetowego iTunes Store, oferującego sprzedaż legalnych materiałów takich jak: pliki muzyczne, filmy, audiobooki, podcasty, oraz różne aplikacje (w tym gry) pracujące na urządzeniach firmy Apple. Sklep w swojej bazie posiada ponad 13mln utworów, co czyni go jednym z największych i najbardziej popularnych sklepów internetowych. Od niedawna sklep ten jest dostępny również w Polsce.

Z racji iż aplikacja iTunes jest skierowana głównie do posiadaczy urządzeń firmy Apple, jej ważnym atutem jest możliwość synchronizacji multimediów, z produktami takimi jak iPod czy iPhone. W celu ochrony przed utratą danych, umożliwia on również tworzenie kopii zapasowych całego urządzenia.

Inne przykładowe zastosowania programu iTunes to: słuchanie radia sieciowego, nagrywanie płyt CD, katalogowanie nagrań, konwertowanie plików audio.

Jak więc łatwo zauważyć jest to aplikacja oferująca bardzo wiele funkcji, które z pewnością mogą się przydać nie tylko wielbicielom sprzętu z „jabłuszkiem”, ale także wszystkim innym, poszukującym multimedialnego centrum rozrywki.

Autor: Jakub Gawenda

Początki filmu

Historia filmu opiera się na pragnieniu pokoleń utrwalania ruchu. Wiele lat trwały poszukiwania wynalazców i naukowców. Wreszcie postępy w nauce sprawiły, że możliwym stało się skonstruowanie wynalazków umożliwiających utrwalanie ruchu na taśmie filmowej. Początki historii kinematografii sięgają końca XIX wieku. Pierwszy aparat zaprojektowany do utrwalania scen ruchomych skonstruował Thomas Alva Edison w 1892 roku. Podobne urządzenie –tzw. „kinematograf” zbudowali w 1895 roku bracia Lumiere. To właśnie bracia Lumiere uważani są za ojców kina. Nakręcili oni pierwszy w dziejach kinematografii film, który został pokazany publicznie.

Film ten nosił tytuł „Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie” (tytuł oryginalny: La Sortie de l'usine Lumière à Lyon), a jego projekcja trwała minutę i odbyła się 28 grudnia 1895 roku w Paryżu. Lumière’owie byli fascynatami „żywej fotografi”, czyli samym faktem zapisu ruchu na taśmie filmowej. Ich krótkie, około jedno-minutowe filmy o otaczającej rzeczywistości uznawane są za prototypy filmów dokumentalnych.  Tworzyli też krótkie inscenizowane scenki o charakterze komicznym, które zapoczątkowały historię filmu fabularnego.  Najgłośniejszym filmem braci Lumiere był film zatytułowany „Przyjazd pociągu na stację w La Ciotat”. Robił wrażenie z powodu dynamiki pociągu wjeżdżającego wprost na kamerę.

Autor: Ewa Mocarska

Media Portal

Komputery PC mogą pełnić różne funkcje, jedną z nich jest prezentowanie różnego rodzaju multimediów. Zapotrzebowanie na tego rodzaju urządzenia jest związane z tym, że komputery osobiste i domowe zastępują nam często w dzisiejszych czasach telewizor, radio czy odtwarzacz cd.

Doskonałą aplikacją, dobrze uzupełniającą pecet, przeznaczoną do zarządzania multimediami i ich odtwarzania jest właśnie Media Portal.

Media Portal jest programem darmowym.
Można go pobrać ze strony: http://www.team-mediaportal.com/mediaportal-download

Jest on łatwy w instalacji oraz ma przyjemny interfejs użytkownika. Jest doskonale opracowany w każdym aspekcie, daje dużo możliwości, jest łatwy w obsłudze oraz ma świetnie napisaną pomoc. Nie ma również wygórowanych wymagań sprzętowych. Działa w środowisku Ms Windows.

Warto napisać o stronie projektu: http://www.team-mediaportal.com

Jest ona doskonałym źródłem informacji o programie, zawiera między innymi szczegółowy opis  jego możliwości, pomoc, dokumentację, rozszerzenia, oraz forum. Warty dostrzeżenia jest  słowniczek pojęć związanych z multimediami zawarty w sekcji pomoc.


Autor: Paweł Witek

WebSite X5 Evolution 9

WebSite X5 jest profesjonalnym programem do tworzenia stron internetowych, blogów, portali aukcyjnych itd. Do dyspozycji jest ponad 1500 gotowych szablonów z najpopularniejszych dziedzin – warto podkreślić że każdy szablon można edytować. Istnieją również możliwość stworzenia własnego wzorca – w łatwy sposób stworzysz jasny i klarowny szablon.

Program ten nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy – jest stworzony zarówno dla profesjonalistów jak i dla początkujących programistów WWW.

Wadą programu jest dość wygórowana cena – jednak dla osób chcących samemu spróbować swoich sił przy tworzeniu swojego własnego „ja” w sieci z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie.

Autor: Michał Jarząbek

Źródło:

Music Maker

Music Maker to program do tworzenia plików muzycznych, program jest łatwy w obsłudze oraz ma wiele opcji pozwalających użytkownikowi modyfikować każdy dźwięk.

Program ten dostępny jest w wielu wersjach, obecnie najnowsza to Magix Music Maker 17.

Zalety programu:

-łatwa obsługa
-duża mozliwość modyfikacji plików np. przyśpieszanie, efekty echa, powielanie
-możliwość dodawanie własnych dźwięków oraz aktualizacja nowych ze strony programu
-różnorodność dźwięków
-starsze wersje posiadaja spolszczenie
-dźwięki sa poukładane w kategorie

Wady programu:

-dostępny w wresji angielskiej (nowsze wersjie)
-program można ściagnąć w wresji testowej (30 dni)
-dłuższy dostęp jest płatny

 Autor: Krzysztof Michalik

Prosta animacja w GIMP’ie

Aby stworzyć własną animacje w programie GIMP nie trzeba się wiele natrudzić. Aby tego dokonać wystarczy znać podstawy tworzenia i używania warstw, ponieważ w tym programie kolejne klatki animacji są kolejnymi warstwami obrazka.

1)    Na początku tworzymy nowy obraz.

2)    Pierwszą klatkę (warstwę) naszej animacji wypełniamy jakimś kolorem. Niech będzie to kolor zielony.

3)    Tworzymy dwie nowe przezroczyste warstwy. Na każdej z nich wstawiamy napis, niech będą to napisy „Pierwsza” na jednej oraz „Animacja” na drugiej warstwie.

4)    Tworzymy trzy lub cztery kolejne warstwy (które będą służyć mniej lub bardziej za kurtynę w naszej animacji).

5)    Na każdej z tych warstw wstawiamy coraz to większy zamalowany obszar(również koloru zielonego) zaczynając od góry. (Pierwsza -  najmniejsza, ostatnia -  największa powierzchnia zamalowana).

6)    Gdy warstwy będą już gotowe, musimy określić czas trwania, oraz sposób przechodzenia klatek, Robimy to przez wstawienie w nawisach, obok nazwy warstwy wpisów np. (100ms)(combine).

7)    W naszym przypadku wstawmy to w taki sposób:
a.    Tło(1000ms)(replace)
b.    Pierwsza(500ms)(combine)
c.    Animacja(500ms)(combine)
d.    1(500ms)(combine)
e.    2(500ms)(combine)
f.    3(500ms)(combine)

8)    Gdy skończymy powyższe kroki możemy przetestować naszą nowo powstałą animacje wybierając Filtry -> Animacja -> Playback.

Autor: Robert Tokarczyk

Skype

Jest darmowym i jednym z najpopularniejszych programów do prowadzenia rozmów w sieci na całym świecie. Jedną z jego zalet jest to, że umożliwia rozmowy między użytkownikiem programu, a także tradycyjnym klientem telefonii komórkowej bądź stacjonarnej.

Kolejną z jego możliwości jest, że przy pomocy kamery internetowej można oglądać rozmówce nawet na drugim krańcu świata. Jeśli użytkownik Skype’a nie posiada kamery ani mikrofonu, jest możliwa rozmowa tekstowa, podobnie jak w komunikatorze Gadu-Gadu.

Jest również możliwość prowadzenia konferencji, czyli rozmowy nawet z 5 osobami jednocześnie.

Twórcy programu umożliwili też przesyłanie dużej ilości plików między użytkownikami.

Skype jest również dostępny na telefony komórkowe, a niektóre modele posiadają go jako podstawowy program w swoim systemie operacyjnym.

Autor: Marcin Góralczyk

Źródła: wiedza własna oraz http://chomikuj.pl/googosek.18/Skype

Wideokonferencja

Wideokonferencja to połączenie telekomunikacyjne umożliwiające jednoczesne przekazywanie w czasie rzeczywistym głosu i ruchomych obrazów pomiędzy grupami użytkowników znajdującymi się w różnych lokalizacjach. Prostota użycia, pełna interaktywność w wymianie informacji, dostępność na żądanie, możliwość integracji w dowolnej strukturze sieci, połączenia z udziałem wielu uczestników równocześnie – to cechy, dzięki którym systemy wideokonferencyjne stanowić będą podstawę komunikacji przyszłości.

Najprostszym zastosowaniem technik wideokonferencyjnych jest możliwość obserwowania w czasie rozmowy twarzy abonenta na drugim końcu linii. Jednak systemy umożliwiające transmisję obrazu i dźwięku mogą znaleźć pierwszorzędne zastosowanie w innych dziedzinach.

Na przykład w medycynie wideokonferencja stanowi doskonałe narzędzie konsultacji specjalistów z odległych placówek. W trakcie wideokonferencji lekarz może zdiagnozować pacjenta po odległej stronie, udzielić konsultacji, pracować w zespole specjalistów z różnych placówek medycznych. Systemy wideokonferencji umożliwiają zdalny dostęp do baz danych o pacjentach, lekach, monitorowanie pacjentów z zagrożeniem życia. Zintegrowane multimedialne możliwości pozwalają zademonstrować przebieg skomplikowanych operacji medycznych studentom zgromadzonym w aulach wykładowych.

Wiele analiz wskazuje na oczekiwany wzrost zapotrzebowania na zdalne nauczanie z wykorzystaniem systemów multimedialnych; nauka w grupie jest bardziej efektywna – wideokonferencja daje namiastkę spotkania grupy szkoleniowej. Edukacja na odległość realizowana poprzez systemy wideokonferencyjne umożliwia udział w profesjonalnych szkoleniach wszystkim zainteresowanym niezależnie od odległości pomiędzy uczniem a wykładowcą. Szkolenia na odległość wpływają na lepsze wykorzystanie kadry specjalistów.

Wideokonferencja umożliwia również spotkania zespołów roboczych w dużych korporacjach, dzięki czemu następuje zaoszczędzenie kosztów związanych z podróżami, ale przede wszystkim czasu, gdyż to właśnie on jest głównym czynnikiem decydującym o sprawności danej korporacji.

Administracja państwowa i publiczna wymaga wspólnej pracy grupy ludzi pracujących w oddziałach rozrzuconych na terenie całego kraju. Tradycyjne organizowanie szkoleń i zebrań zmusza do odbywania podróży, pociąga za sobą koszty, zabiera czas na dojazdy powodując zmniejszenie efektywności pracy. Dzięki wideokonferencji zebrania mogą być zwoływane natychmiast bez opuszczania miejsca pracy. Możliwość realizacji wielopunktowych wideokonferencji pozwala na połączenie wielu grup w jedną wideokonferencję.

Dzięki wideokonferencji możliwa stała się wymiana wszelakich danych pomiędzy poszczególnymi jej uczestnikami. Możliwa stała się również wspólna praca w danym programie komputerowym np. arkuszu Excela.

Podsumowując, wideokonferencje zapewniają wiele możliwości w licznych i różnorodnych dziedzinach, przez co z całą pewnością będą się w dalszym ciągu rozwijać i udoskonalać.

Autor: Gabriela Ostafijczuk

Źródło: wiedza własna

CorelDRAW

Program początkowo stworzony do grafiki wektorowej. Najlepiej nadający się do tworzenia wizytówek, plakatów, reklam, a nawet do tworzenia skomplikowanych rysunków technicznych.

Obecnie Corel jest już tak rozbudowanym pakietem programów graficznych, że można go stosować w wielu innych dziedzinach grafiki komputerowej, możliwościowo porównywalny do Adobe Photoshop. Już wiele lat owa marka daje możliwość korzystania z narzędzi, które jak na chwile obecną maksymalnie zwiększają wydajność pracy użytkowników na całym świecie.

Jego funkcje, to m. in. przekształcanie map bitowych na postać wektorową, różnego typu transformacje, animacje wektorowe, edycja zdjęć (zawiera mnóstwo funkcji do dopasowywania odcieni oraz kolorów zdjęć, wiele filtrów do korekcji fotografii) itp.

Niesamowite jest w nim przede wszystkim to, że trafia on do społeczności o różnorodnych wymaganiach. Do tych maluczkich, którym podstawowe narzędzia programu w zupełności wystarczą oraz do tych, którzy tworzą grafikę na skale globalną.
Autor: Ewa Gąstoł 

Mp3DirectCut – program do cięcia muzyki

Mp3DirectCut jest to darmowy program do edycji plików MP3.

Czy ma jakieś zalety? Oczywiście!

Zacznijmy od tego, że ten program jest bardzo mały , więc samo pobieranie go z Internetu jak i późniejsze umieszczenie na dysku nie stanowi problemu.

Gdy już zainstalowaliśmy nasz program zabieramy się do działania…

Mp3DirectCut  pozwala tworzyć własne dzwonki do telefonu i nie tylko.

Wystarczy tylko otworzyć  plik mp3, a następnie można zmienić jego głośność,  czy podzielić  na części, które następnie można wycinać, wklejać czy usuwać.

Co najważniejsze pliki mp3 nie tracą na jakości podczas wykonywania tych operacji, ponieważ nie ma konieczności dekompresji edytowanych plików, więc nie ma co się obawiać że nasz utwór zostanie zniekształcony.

Następnie zapisujemy otrzymany plik mp3 i możemy zgrywać go na telefon, by cieszyć się nowym dzwonkiem!

Proste… a wszystko dzieje się w paru kliknięciach myszki, ponieważ jest to program łatwy w obsłudze więc nawet osoby , które pierwszy raz mają z nim do czynienia sobie poradzą…

Tak więc warto skorzystać z tego programu, ponieważ to nic nie kosztuje, a ma wiele zalet.

Autor: Paweł Fryc

Źródło: http://www.dobreprogramy.pl/mp3DirectCut,Program,Windows,22334.html