Wideokonferencja to połączenie telekomunikacyjne umożliwiające jednoczesne przekazywanie w czasie rzeczywistym głosu i ruchomych obrazów pomiędzy grupami użytkowników znajdującymi się w różnych lokalizacjach. Prostota użycia, pełna interaktywność w wymianie informacji, dostępność na żądanie, możliwość integracji w dowolnej strukturze sieci, połączenia z udziałem wielu uczestników równocześnie – to cechy, dzięki którym systemy wideokonferencyjne stanowić będą podstawę komunikacji przyszłości.
Najprostszym zastosowaniem technik wideokonferencyjnych jest możliwość obserwowania w czasie rozmowy twarzy abonenta na drugim końcu linii. Jednak systemy umożliwiające transmisję obrazu i dźwięku mogą znaleźć pierwszorzędne zastosowanie w innych dziedzinach.
Na przykład w medycynie wideokonferencja stanowi doskonałe narzędzie konsultacji specjalistów z odległych placówek. W trakcie wideokonferencji lekarz może zdiagnozować pacjenta po odległej stronie, udzielić konsultacji, pracować w zespole specjalistów z różnych placówek medycznych. Systemy wideokonferencji umożliwiają zdalny dostęp do baz danych o pacjentach, lekach, monitorowanie pacjentów z zagrożeniem życia. Zintegrowane multimedialne możliwości pozwalają zademonstrować przebieg skomplikowanych operacji medycznych studentom zgromadzonym w aulach wykładowych.
Wiele analiz wskazuje na oczekiwany wzrost zapotrzebowania na zdalne nauczanie z wykorzystaniem systemów multimedialnych; nauka w grupie jest bardziej efektywna – wideokonferencja daje namiastkę spotkania grupy szkoleniowej. Edukacja na odległość realizowana poprzez systemy wideokonferencyjne umożliwia udział w profesjonalnych szkoleniach wszystkim zainteresowanym niezależnie od odległości pomiędzy uczniem a wykładowcą. Szkolenia na odległość wpływają na lepsze wykorzystanie kadry specjalistów.
Wideokonferencja umożliwia również spotkania zespołów roboczych w dużych korporacjach, dzięki czemu następuje zaoszczędzenie kosztów związanych z podróżami, ale przede wszystkim czasu, gdyż to właśnie on jest głównym czynnikiem decydującym o sprawności danej korporacji.
Administracja państwowa i publiczna wymaga wspólnej pracy grupy ludzi pracujących w oddziałach rozrzuconych na terenie całego kraju. Tradycyjne organizowanie szkoleń i zebrań zmusza do odbywania podróży, pociąga za sobą koszty, zabiera czas na dojazdy powodując zmniejszenie efektywności pracy. Dzięki wideokonferencji zebrania mogą być zwoływane natychmiast bez opuszczania miejsca pracy. Możliwość realizacji wielopunktowych wideokonferencji pozwala na połączenie wielu grup w jedną wideokonferencję.
Dzięki wideokonferencji możliwa stała się wymiana wszelakich danych pomiędzy poszczególnymi jej uczestnikami. Możliwa stała się również wspólna praca w danym programie komputerowym np. arkuszu Excela.
Podsumowując, wideokonferencje zapewniają wiele możliwości w licznych i różnorodnych dziedzinach, przez co z całą pewnością będą się w dalszym ciągu rozwijać i udoskonalać.
Autor: Gabriela Ostafijczuk
Źródło: wiedza własna