Etykiety

czwartek, 29 grudnia 2011


Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11 Production Suite-Tworzenie filmów.

Chciałbym przedtsawić państwu ciekawy program multimedialny, z którym miałem okazję się spotkać w takcie prac nad tworzeniem „bajki na multimedia”. Program ten jest podobny do aplikacji Windows Media Movie Maker. Jedyna różnica jest taka, że w przeciwieństwie do innych podobnych aplikacji, posiada multum opcji i funkcji jakie możemy stosować przy tworzeniu filmów, obróbce zdjęć itp. Dzięki tej aplikacji można stworzyć świetny film przy stosunkowo niedużym nakładzie pracy ze strony użytkownika. Co do niuansów technicznych wymienię tylko te najistotniejsze. Program pozwala nam zapisać film w wielu popularnych i niepopularnych formatach. Interefjs programu jest czytelny, intuicyjny i w miarę przejrzysty. Vegas Movie Studio HD Platinum 11 Production Suite ma również wbudowany adapter dźwiękowy. Dzięki temu można również bawić się przy kreowaniu podkładów do naszego filmu. W skład pakietu wchodzi też wiele innych, ciekawych narzędzi, których jeżeli jesteście zainteresowani to zapraszam do przetestowania. Miłej zabawy przy tworzeniu „Hollywodzkich” hitów.

Autor: Tomasz Malina

Źródło:
wiedza własna


Google Docs
               
To wspaniałe narzędzie stworzone przez Google. W dużej i najczęściej znajdującej zastosowanie części składa się z aplikacji wzorowanych na pakiecie Microsoft Office.

Google Docs ma wiele zalet:
Po pierwsze, wszystkie  pliki które tworzymy znajdują sie na serwerach Google, wiec mamy do nich dostęp z każdego miejsca na świecie (w którym jest dostęp do internetu).
Po drugie, narzędzie to - jak wszystko "made by Google" jest całkowicie darmowe.
Po trzecie, stworzone pliki możemy importować na dyski naszych komputerów oraz eksportować nasze pliki na serwery Google.
Po czwarte, nie musimy niczego specjalnie zapisywać. Cokolwiek zrobimy zostanie automatycznie zapisane.
Po piąte, możemy ustalać prawa dostępu – zależnie od tego czy dany plik to nasze prywatne notatki, wspólna praca grupy projektowej, czy też coś, co chcemy udostępnić wszystkim.
Po szóste, wszystkie elementy Google Docs są bardzo intuicyjne. Nie ma problemów jeśli ktoś pracował już w pakietach typu MS Office.
Po siódme, istnieje możliwość porządkowania swojej przestrzeni – tworzenie katalogów i umieszczanie tam naszych plików.



Oczywiście jest o wiele więcej zalet, ale przyjrzyjmy się jakie narzędzia znajdziemy w Google Docs:

- Document - czyli edytor tekstu, uproszczona wersja słynnego MS Word.

- Presentation - narzędzie do tworzenia prezentacji podobne do MS PowerPoint.

- Spreadsheet - arkusz kalkulacyjny podobny to MS Excel. To moje ulubione narzędzie z całego Google Docs. Może posłużyć jako kalkulator, narzędzie do urządzania np. zapisów na jakieś zajęcia, czy też do tworzenia kosztorysu. Mógłbym wymienić jeszcze kilka tysięcy zastosowań J. Przydatne bardzo, kiedy dzielimy prawa dostępu do niego wśród kilku osób, np. pracując nad projektem.

- Form - narzędzie do szybkiego tworzenia formularzy.

- Drawing - pozwala tworzyć proste rysunki w grafice wektorowej. Posiada dużo dodatkowych opcji jak np. import obrazków.

Jest jeszcze inne narzędzie ściśle powiązane z Google Docs:

- Viewer - przeglądarka plików pdf (i nie tylko pdf). Bardzo to ułatwia przeglądanie codziennej poczty, ponieważ nie trzeba pobierać plików na dysk komputera przed zobaczeniem zawartości.

                Oczywiście nie ma rzeczy idealnych i jak wszystko w naszym świecie, Google Docs posiada także wady. Plik, który jest udostępniony innym użytkownikom, nie jest bezpieczny. Ktoś może coś usunąć lub edytować, a my tego nie zauważymy. Poza tym, mimo wszystkich swoich zalet, to narzędzie dużo uboższe niż zwykły pakiet Office (choć przy prostych zastosowaniach sprawdza się idealnie). Spotkałem się również kilkakrotnie z problemami przy eksportowaniu plików z dysku do Google Docs, np. konwersje nie były poprawne i zdarzały się przesunięcia lub pominięcia w tabelach arkusza kalkulacyjnego.

                Pocieszyć się możemy tym, że Google działa bardzo prężnie i wciąż rozwija swoje narzędzia, poprawiając błędy. Jak widać – Google powoli przejmuje świat, takimi elementami jak wyszukiwarka Google, YouTube.com, Google Docs, Google Plus, Picasa, Kalendarz, Grupy dyskusyjne, iGoogle, Maps, Translator i wiele innych. Czy powinniśmy się tego bać i rozważać nasze bezpieczeństwo? Być może, ale trochę szkoda na to czasu… A póki co narzędzia Google są bezpłatne i będąc szczerym – nie znalazłem lepszych odpowiedników.

Autor: Wojciech Fabian

Źródła:
wiedza własna

Encyklopedia multimedialna

Jeszcze kilka lat temu w domowych biblioteczkach można było znaleźd tomy encyklopedii, które służyły jako główne źródło informacji, choćby przy rozwiązywaniu krzyżówek. Dziś pewnie nadal tam są, ale mało kto z nich korzysta.

Teraz coraz powszechniejsze stają się  - zwłaszcza wśród młodego pokolenia  - encyklopedie multimedialne, dostępne zarówno na płytach CD/DVD (często jako dodatki do gazet) jak i w Internecie. Taka forma encyklopedii ma wiele zalet m.in.:

  • zajmuje niedużo miejsca
  • umożliwia szybkie znalezienie haseł (intuicyjne menu)
  • pozwala na odczyt treści przez lektora
  • hasła przedstawiane są w sposób łatwiejszy do zapamiętania i zrozumienia (zawiera znacznie więcej rysunków, tabel, wykresów itp.)
  • i co najważniejsze: niektóre takie encyklopedie mogą również aktualizować swoją zawartośd mając dostęp do Internetu, dzięki czemu mamy zawsze świeże informacje.

Autor: Agnieszka Czajka

Źródła:
http://www.komputerswiat.pl/testy/programy/encyklopedie-multimedialne/2009/09/test-multimedialnej-encyklopedii-powszechnej-pwn-2009,2.aspx#content

Readon TV Movie Radio Player

Readon TV Movie Radio Player to darmowa aplikacja, posiadająca ogromną bazę kanałów radiowych, jak i telewizyjnych z całego świata. Zaczynając od Afganistanu, poprzez Panamę, Hiszpanię, a kończąc na Zimbabwe. Narzędzie to za pośrednictwem internetu, odtwarza strumienie audio/video. Interesującą nas stację, możemy znaleźć za pomocą dostępnej wyszukiwarki, bądź wybrać z obszernej listy. Przeglądanie kanałów, znacznie ułatwia możliwość podziału listy na kraje lub kategorię np. sport, programy muzyczne, dokumentalne.

Użytkownicy mają możliwość dodawania audycji do ulubionych oraz zapisu jej w formacie ASF,MP4,WMV,AVI,MP3


Autor: Aneta Nagacz

Źródło: 

Początki filmu

Historia filmu opiera się na pragnieniu pokoleń utrwalania ruchu. Wiele lat trwały poszukiwania wynalazców i naukowców. Wreszcie postępy w nauce sprawiły, że możliwym stało się skonstruowanie wynalazków umożliwiających utrwalanie ruchu na taśmie filmowej. Początki historii kinematografii sięgają końca XIX wieku. Pierwszy aparat zaprojektowany do utrwalania scen ruchomych skonstruował Thomas Alva Edison w 1892 roku. Podobne urządzenie –tzw. „kinematograf” zbudowali w 1895 roku bracia Lumiere. To właśnie bracia Lumiere uważani są za ojców kina. Nakręcili oni pierwszy w dziejach kinematografii film, który został pokazany publicznie.

Film ten nosił tytuł „Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie” (tytuł oryginalny: La Sortie de l'usine Lumière à Lyon), a jego projekcja trwała minutę i odbyła się 28 grudnia 1895 roku w Paryżu. Lumière’owie byli fascynatami „żywej fotografi”, czyli samym faktem zapisu ruchu na taśmie filmowej. Ich krótkie, około jedno-minutowe filmy o otaczającej rzeczywistości uznawane są za prototypy filmów dokumentalnych.  Tworzyli też krótkie inscenizowane scenki o charakterze komicznym, które zapoczątkowały historię filmu fabularnego.  Najgłośniejszym filmem braci Lumiere był film zatytułowany „Przyjazd pociągu na stację w La Ciotat”. Robił wrażenie z powodu dynamiki pociągu wjeżdżającego wprost na kamerę.

Autor:
Ewa Mocarska

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyj%C5%9Bcie_robotnik%C3%B3w_z_fabryki_Lumi%C3%A8re_w_Lyonie
http://www.akademiafilmowa.pl/dynamic/index.php?widok=film&semestr=1&wyklad=1




Advanced MP3 Catalog Pro 3.36

Advanced MP3 Catalog jest łatwym w użyciu narzędziem, które pozwala na organizowanie dysków z plikami MP3: CD-ROM, dyski twarde (w tym dyski sieciowe), dyski optyczne i inne media z MP3. Nawet jeśli kolekcja przekracza kilka tysięcy plików MP3, można ją odkryć z kosmiczną prędkością i szukane pliki mieć na wyciągnięcie ręki w kilka sekund.

Program zawiera między innymi:
  • Drukowanie raportów, okładek MP3-CD i eksportowanie list do tabel.
  • Tworzenie i przechowywanie listy odtwarzania za pomocą Drag & Drop (przeciągnij & upuść)
  •   MP3 Renamer (Zmieniacz nazw MP3) - zmiany nazwy i tworzenie struktury katalogów na podstawie nośników informacji (tagi ID3). 

Advanced MP3 Catalog (zaawansowany katalog MP3) jest przeznaczony dla każdego, kto gromadzi lub po prostu słucha muzyki MP3. Najwyższa prędkość i wygodny, podobny do Explorer interfejs, sprawi ze program ten stanie się twoim nowym najlepszym przyjacielem.

Program posiada wielojęzyczny interfejs użytkownika i obecnie obsługuje 15 języków europejskich (język jest wybierany po instalacji). Obecnie dostępne są: angielski, niemiecki, albański, czeski, duński, holenderski, francuski, grecki, węgierski, włoski, polski, portugalski, rumuński, hiszpański, turecki.

Autor: Aleksandra Łyszczarz

Źródła:




QR Code

QR to skrót od ang. Quick Response. Jest to dwuwymiarowy kod alfanumeryczny wynaleziony w 1994 roku przez japońską firmę Denso Wave. Pozwala na zakodowanie znaków z alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego, cyrylicy oraz znaków Kanji (dlatego jest bardzo popularny w Japonii).

QR Code ma postać kwadratu, złożonego z modułów, przybierających jasny bądź ciemny kolor. Dopuszczalne wymiary kodu wynoszą od 21x21 modułów do 177x177 modułów. Do zapisania dłuższej informacji można łączyć kody (maksymalnie 16). QR Code zawiera w sobie więcej informacji niż tradycyjny kod kreskowy, a co za tym idzie, dane w nim zapisane zajmują mniej miejsca.


Początkowo kod ten wykorzystywany był przez firmy transportowe do oznaczania i śledzenia przesyłek.  Rozpowszechnił się dzięki nowym telefonom komórkowym (do jego odczytania wystarczy telefon z aparatem fotograficznym i zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem) i obecnie stosowany jest przez różne firmy m. in. w celach marketingowych.

Oprócz zwykłego tekstu, QR Code pozwala na zapisanie adresu URL, który zostanie automatycznie otworzony dzięki programom dekodującym, wiadomości SMS oraz e-mail gotowych do wysłania, czy numeru telefonu, który można np. od razu dodać do kontaktów.


Dzięki swoim ogromnym możliwościom QR Code staje się coraz popularniejszy i może wyprzeć tradycyjny kod kreskowy.

Autor: Robert Winiarski

Źródła:

Screamer Radio

W kwestii żeglowania i poznawania stacji radiowych nie ma nic bardziej przydatnego, niż niewielka aplikacja grupująca rozgłośnie według kategorii, kraju, języka oraz sieci pochodzenia. Taki właśnie jest Screamer Radio. Będąc prostym programem proponującym kilka tysięcy kanałów z całego świata, w trywialny sposób umożliwia szybkie połączenie z ulubioną stacją radiową, jak i wyszukiwanie potencjalnie ulubionych. Co więcej, gdy coś wpadnie w ucho, aplikacja jest w stanie bezproblemowo nagrać aktualnie nadawany program. Jakby tego było mało, Screamer Radio wyświetla natężenie strumienia danych w medium transmisyjnym, dzięki czemu wiadomo, z jaką jakością dźwięku ma się tu do czynienia.


Należy zaznaczyć, iż aplikacja radzi sobie z różnorakimi formatami streamingów (np. Shoutcast MP3, Icecast MP3, Icecast OGG Vorbis, WMA oraz AAC). Również nagrywanie odbywa sie bez straty jakości!

Autor: Michał Kułak

Źródła:

RECENCJA TABLETU AINOL NOVO 7

Witam czytelników. Dzisiaj chciałem napisać o tablecie Ainol Novo 7. Jest to chiński tablet, który niedawno pojawił się na polskim rynku. Mimo powszechnie znanej opinii na temat chińskich produktów, burzy on nasze stereotypy.

Tablet wykonany jest z dobrej jakości plastiku a z przodu pokryty jest tafla szkła. Obok ekranu znajduje się pięć dotykowych przycisków. Od głośności, opcje, główny ekran i wróć. Ekran jest pojemnościowy, reaguje w pięciu punktach. Na kantach tabletu mamy do dyspozycji gniazdo mini-usb, slot kart MicroSD, port HDMI i oczywiście mikrofon, zasilanie i wejście na słuchawki. Dodatkowo mamy też do dyspozycji przyciski do regulacji głośności. Gdybyśmy tablet trzymali w kieszeni możemy szybko wyregulować siłę dźwięku. Z tyłu mamy do dyspozycji aparat w rozdzielczości 2 Mpix, z przodu natomiast kamerkę VGA. Wyposażony jest standardowo w WiFi. Do tego mamy wsparcie dla niektórych modemów 3G Huawei. Lekko kłujący może być brak bluetooth.

O funkcjonalności można napisać wiele. Wydaje mi się, iż sam fakt posiadania przez AN7 systemu operacyjnego Android 2.3.3 i AndroidMarket mówi sam za siebie. To mówi samo za siebie. Tysiące darmowych aplikacji i gier do wykorzystania. No tak… Ale czy podziałamy coś na tym chińskim sprzęcie? Odpowiedź brzmi TAK! Mamy tutaj do dyspozycji procesor o taktowaniu 1,2GHz ze wspomaganiem grafiki 3D, a do tego, 512 RAM. Są to silne parametry jak na obecne czasy. Uruchomimy większość bardziej wymagających programów czy gier. Do tego dzięki złączu HDMI możemy nasz tablet podłączyć do telewizora i grać w rozdzielczości HD. A co z filmami i muzyką? Tutaj również „chińczyk” nas zaskakuje. Okazuje się że odtworzymy na nim najbardziej popularne pliki video takie jak avi, mkv, mov a nawet rm i rmvb. Z muzyką podobnie, standardowo mp3 jak i flac oraz parę innych formatów. Do tej pory specyfikacja sprzętowa utrzymywała się na wysokim poziomie. Przychodzi sprawa baterii. Nie zawiedziemy się również tutaj. Do tego sprzętu otrzymujemy baterię o pojemności 4000mAh. Dzięki temu, tablet, przy normalnym użytkowaniu powinien nam wytrzymać  około 36 godzin. Jest to bardzo dobry wynik.

Teraz przychodzi kwestia ceny. Podobne tablety kupimy na allegro bądź w sklepach mniej więcej za 900zł. Za niego zapłacimy 619zł + koszt wysyłki. Jest to bardzo dobry stosunek ceny do specyfikacji zwłaszcza na tle konkurencji. 

Autor: Michał Wojas

Źródła:
wiedza własna

VOD – wideo na żądanie


Jeszcze nie tak dawno temu, żeby oglądnąć interesujący nas film musieliśmy  wyjść z domu do wypożyczalni, pożyczyć kasetę VHS (później dvd) i w ciągu kilku następnych dni oglądnąć, a następnie znowu udać się do wypożyczalni żeby ją oddać. Było to dość nie wygodne i czasochłonne. Na szczęście technika poszła do przodu, Internet stał się bardziej ogólno dostępny przy pomocy, którego życie jest dla nas bardziej wygodniejsze. Przy pomocy Internetu już nie tylko na naszym PC, ale na naszym własnym telewizorze możemy wypożyczać filmy za pomocą pilota z własnej kanapy.

   „VoD może dotyczyć wszystkich audycji nadawanych publicznie (bezpłatnie). Coraz częściej utożsamia się go wyłącznie z dostępem do filmów w ramach kanałów płatnych , których odszyfrowanie umożliwia dopiero wykupienie abonamentu.”

  Dzięki VOD możemy również oglądnąć odcinki naszego ulubionego serialu, o których zapomnieliśmy zupełnie za darmo.

Serwisy które umożliwiają tą usługę są np. :

·         http://vod.onet.pl/
·         http://tvnplayer.pl/
·         http://www.tvp.pl/vod
·         http://www.ipla.tv/

Podsumowując jest to ciekawa usługa dla osób, które nie posiadają zbytnio czasu do oglądania telewizji, a posiadają swoje ulubione seriale które chcieliby obejrzeć, wtedy kiedy znajdą na to czas.

Autor: Maciej Tarasiuk



Microsoft Visio


Program Visio daje szerokie możliwości tworzenia różnorodnych diagramów, schematów i harmonogramów. Oto jak w prosty sposób narysować schemat blokowy:
  1.  Otwieramy program Microsoft Visio.
  2.  Przechodzimy do wstążki Plik.
  3.  Z kategorii szablonów wybieramy schemat blokowy, a następnie klikamy dwa razy na podstawowy schemat blokowy.
  4. Po lewej stronie powinniśmy mieć otwarte okienko kształtów, a po prawej czystą kartkę. Przeciągamy interesujące nas kształty na kartkę, klikamy dwa razy i możemy wpisać na nich dowolny tekst.
  5. Aby połączyć dwa elementy wybieramy łącznik na wstążce Narzędzia Główne i łączymy dwa wybrane elementy. Pod prawym uchem myszy możemy ustawić kształt łącznika.
  6. W celu uatrakcyjnienia naszego schematu blokowego możemy przejść do wstążki Projektowanie i wybrać dla niego odpowiadający nam motyw kolorów.

Powodzenia!

Autor: Joanna Sacha

Źródła:

Bezpieczeństwo sieci: ataki DoS (Denial of Service)

Nieraz nasz stosunek do zarówno cudzej, jak i własnej treści umieszczanej w Internecie jest podobny do szafy – coś sobie tam wrzucimy, wyciągniemy co potrzeba, możemy przechować coś dużego lub wartościowego i zawsze możemy wygodnie to wybrać z powrotem. Problem jest taki, że niedługo po tym, jak powstała pierwsza szafa, powstała potrzeba stworzenia pierwszego do niej zamka.

Ataki DoS raczej nie tyczą się bezpośrednio szarego użytkownika Internetu (chyba, że ktoś was bardzo nie lubi), ale dotknąć mogą każdego z nas pośrednio, ponieważ wymierzane są zazwyczaj w duże, komercyjne serwery, jak banki, sklepy internetowe, serwery kont mailowych. Problem jest z tym związany taki, że i tak prawdopodobnie nic z tym nie będziemy mogli zrobić, jak tylko stwierdzić, że serwis, z którego chcieliśmy skorzystać, padł taką ofiarą. I że np. nasze dane mogą być zagrożone.

Ideą ataku Denial of Service jest w skrócie przeciążenie celu przez wysłaniu powodzi różnych zapytań lub poleceń, np. pingów, pakietów konfiguracyjnych TCP, ramek Ethernetowych niezgodnych ze standardem, pakietów TCP-SYN itp. Jeśli serwer nie jest odpowiednio zabezpieczony, to następuje zapchanie go, skonsumowanie jego zasobów (CPU, pamięć, przepustowość) i skutkuje to odmową zgłoszeń od użytkowników, restartem serwera czy nawet uszkodzeniem zasobów.

Wyróżnia się też ataki DDoS, czyli Distributed Denial of Service, czyli rozproszony atak DoS. Można go przeprowadzić np. najpierw infekując wirusami dużą liczbę komputerów (poprzez maile, zasoby internetowe czy jakkolwiek inaczej), a następnie wszystkie takie wirusy są zaprogramowane, bo w konkretnym momencie przeprowadzić atak na określony cel, tak więc teoretycznie każdy komputer mógłby być nieświadomym agresorem.

Ataki takie, mimo, że możnaby powiedzieć „To tylko zapycha serwer, tragedii nie ma, mogliby kraść dane, np. numery kart kredytowych”, są jednak wystarczająco niebezpieczne. Wystarczy pomyśleć, jakie straty poniesie portal taki jak Ebay, gdy w okresie świątecznym, gdy miliony kupują prezenty przez Internet, zablokować serwer na 10 godzin. Straty, sfrustrowani klienci przechodzący do konkurencji, spadek reputacji. Jeszcze gorzej przy serwerach bankowych, np. przy atakach przy użyciu pakietów TCP-SYN może dojść do otwarcia furtki do środka serweru, obniżeniu jego „odporności”. Również takie ataki miały miejsce niedawno w Rosji przed wyborami w celu zablokowania serwerów opozycji.

Autor: Grzegorz Kwaśniewski

Źródła: 
Tworzenie prostych animacji przy pomocy Unfreez 
W życiu każdego studenta przychodzi dzień w którym musi zrobić prezentacje. Ba! W każdym semestrze trzeba zrobić od kilku do kilkunastu. Gdyby chociaż prezentacja mogłaby być na jakiś ciekawy temat, a tu pojawia się temat w stylu Spektroskopia strat energii elektronów. Jak zaciekawić czytelników i co zrobić, by prezentacja była ciekawsza? Może jakaś animacja? Ale skąd? Stwórz własną i to w kilka minut!
UnFREEz to poręczna aplikacja dla Windows która pozwala na połączenie wielu obrazów w jedną animację w formacie GIF. Jest to program darmowy, a zatem można używać go do woli bez najmniejszego poczucia winy. Program jest bardzo ekonomiczny, dzięki czemu do jego używania nie jest wymagane spędzanie godzin w oczekiwaniu na ściągnięcie się pliku, nawet nie trzeba go instalować!


Jak to działa?
By stworzyć iluzję ruchu, na ekranie komputera wyświetlany jest określony obraz, po czym szybko zamienia się go na następny - podobny do poprzedniego, lecz z nieznacznymi zmianami w pozycji obiektów. Wyświetlenie tak otrzymanych zdjęć daje na ekranie wrażenie ruchu, bo ludzkie oko nie jest doskonałe i bardzo szybko wyświetlone klatki filmu odczytuje jako jeden płynny ruch.
Jak stworzyć animację?



Na początku tworzymy poszczególne obrazki i zapisujemy z rozszerzeniem GIF. A potem jest jeszcze prościej. Metodą drag & drop (przeciągnij i upuść), którą zna każdy użytkownik komputera przenosimy w biały kwadracik w odpowiedniej kolejności poszczególne etapy naszej animacji. Jeżeli chcemy wyczyścić listę klikamy Clear All. Jeżeli nam zależny na usunięciu ostatniego elementu klikamy Remove Frame.


A teraz już najłatwiejsze. Naprawdę!

Ustaw czas trwania klatek(1), zapętlenie(2) i naciśnij przycisk "Make Animated GIF". UnFREEz zajmie sie resztą, włączając w to międzyliniowość (interlacing) i wykrywanie przezroczystości.


I już naprawdę ostatnia rzecz. Ciesz się animacją 





Filmik oraz zdjęcia zostały zrobione przy pomocy Screenpresso.






Dropbox – kopia zapasowa i synchronizacja danych


   Ile razy zdarzyło Wam się stracić dane w wyniku jakiegoś niefortunnego zdarzenia? Uszkodzony dysk twardy, albo przypadkowe usunięcie pliku są smutną codziennością każdego użytkownika komputera, nie mówiąc o bardziej „wyrafinowanych” metodach utraty danych. Dlatego uważam, że powinniśmy zabezpieczyć dane najlepiej jak to możliwe i tutaj z pomocą przychodzi Dropbox.

   Omawiany program jest fenomenalnym narzędziem, które umieszcza nasze dane w chmurze. Po przeprowadzeniu procesu rejestracji, instalacji i bardzo prostej konfiguracji, na naszym komputerze utworzony zostaje specjalny folder, który jest synchronizowany z naszym kontem. Wszystkie dane, które się w nim znajdują zostają wysłane na serwer Dropboxa. Działa to także w drugą stronę – jeśli pojawi się nowy plik na serwerze Dropboxa, zostaje on automatycznie pobrany na nasz komputer. Proste? Bardzo proste, a to dopiero początek funkcjonalności.

   Dzięki Dropboxowi możemy synchronizować dane pomiędzy wszystkimi naszymi komputerami. Na każdym pececie z zainstalowanym klientem programu dane znajdujące się w jego folderze są takie same. Dostępne są także aplikacje na najpopularniejsze smartfony wyposażone w system Android i iOS. Ponadto, zyskujemy dostęp do naszych plików z poziomu przeglądarki internetowej. Istnieje również wersja mobilna strony dla urządzeń, które nie mają natywnego klienta.

   W tym miejscu należy pochwalić twórców za bardzo „inteligentną” aplikację kliencką. Przykładowo: jeśli piszemy dokument w Wordzie, który co jakiś czas zapisujemy, nie jest on wysyłany ciągle na nowo, a jedynie fragmenty które zostały dopisane. Kolejną ciekawą funkcjonalnością jest synchronizacja w sieci wewnętrznej. Jeśli pracujemy na laptopie podpiętym do sieci domowej, w której znajduje się także nasz komputer, dane między nimi synchronizowane są właśnie przy jej użyciu, a więc znacznie szybciej niż poprzez internet.

   Dropbox może służyć także do pracy w grupie. Możemy udostępnić jakiś katalog w obrębie folderu Dropboxa innej osobie, która zyskuje do niego pełen dostęp. Bardzo wygodne rozwiązanie przy współtworzeniu na przykład strony internetowej, choć trzeba uważać, komu udostępnia się dane. 

   Dropbox ma wiele innych zastosowań, których nawet nie przewidzieli jego twórcy. Osobiście przetrzymuję tam sporo aplikacji w wersji portable, dzięki czemu zawsze mam dostęp do swojego komunikatora ze wszystkimi kontaktami, ustawieniami, czy historią – niezależnie od komputera na którym pracuję.
     
   Na koniec najlepsza informacja: co prawda darmowe konto może pomieścić maksymalnie 2GB danych, ale jest wiele metod na powiększenie jego wielkości za darmo, maksymalnie do 8GB. Przykładowo, za każdą zaproszoną przez nas do Dropboxa osobę otrzymujemy 250MB przestrzeni. Publikując posty promujące na Facebooku i Twitterze, a także „lajkując” stronę na Facebooku zyskujemy jednorazowo 640MB przestrzeni. Gdy dysponujemy adresem email w domenie edu, za każde zaproszenie otrzymujemy nie 250, a 500MB przestrzeni, którą możemy powiększać do 17,75GB!

   Myślę, że wymienione tu przeze mnie cechy przekonają Was do założenia konta na Dropoxie. Jest to usługa, której naprawdę ciężko wypomnieć jakieś wady.

Autor: Michał Roztoczyński

Źródła: 
wiedza własna
All Player – jest to polski program służący do oglądania filmów. Wygląd okna aplikacji charakteryzuje duża przejrzystość oraz świetnie prezentujący się interfejs. Zalety te sprawiają, że program cieszy się wielką popularnością i uznaniem wśród użytkowników.
Program obsługuje między innymi formaty takie jak: DivX, MP3, MP4, DVD, MPG, MPEG, RMVB, QuickTime. Program posiada też kolejną opcję ułatwiającą użytkownikowi życie, a mianowicie integrację z aplikacją do syntezy mowy na przykład Expressivo , która pozwala oglądać filmy posiadające napisy z własnym dubbingiem. Ponadto gdy posiadamy film zagraniczny All player automatycznie wyszukuje polskie napisy do filmu ;)
W wersji 5.0 możemy zauważyć funkcję taką jak ALLPlayer TV, gdzie możemy za darmo oglądać filmy online. Reklamy na początku są jedyną wadą tej funkcji.

Autor: Matusz Krawiec


Springpad

Springpad ciekawa alternatywa dla papierowych notatek.
Ostatnio miałem przyjemność korzystać z darmowego internetowego organizera współpracującego z systemami Windows, Android, Mac OS. Aplikacja pozwala zapisać najpotrzebniejsze informacje, cytaty, tytuły filmów, książek czy zaktualizować listę zakupów jest to możliwe przez: telefon, tablet, komputer.  Aplikacje można połączyć z Facebook, twitter i dzielić się ze znajomymi niektórymi informacjami. Nawigacja po aplikacji jest dosyć prosta, wszystkie najpotrzebniejsze funkcje są pod ręką. Aplikacja pozwala na zaznaczenie na mapie miejsc w których się było lub chce się odwiedzić jest to możliwe dzięki ”Google map”. Jak na razie aplikacja jest dostępna tylko w języku angielskim.

Autor: Patryk Mazurek

Źródła:
wiedza własna
Projekt w cenie wydruku? Promocja czy ściema? 

W każdej przeciętnej drukarni w ofercie wykonania baneru profesjonalni graficy wykonują projekt gratis. Czy nikt nigdy nie zastanawiał się jak to się im opłaca, przecież wykonanie projektu przez grafika kosztuje w zależności od miasta ok. 250zł a drukarnia daje projekt gratis do 2m2 baneru w cenie 40zł. Oczywiście trzeba czytać * - projekt to zwykle tło + napisy. Prześledźmy wspólnie ile czasu zajmuje wykonanie prostego projektu baneru w programie Adobe Illustrator CS5:


Krok 1 – włączamy program Illustrator, wybieramy opcję PLIK – NOWY, wybieramy FORMAT WŁASNY, wpisujemy ręcznie np. 1m wysokości, 2m szerokości, nadajemy nazwę dla dokumentu, klikamy OK – CZAS: 1 MIN.

Krok 2 – z paska narzędzi wybieramy opcję NARZĘDZIE PROSTOKĄT(M) – kursorem rozciągamy na cały obszar roboczy, najeżdżamy kursorem na WYPEŁNIENIE(X), pojawia się okno PALETY KOLORÓW wybieramy interesujący nas kolor, klikamy OK, opcjonalnie wchodzimy na PANEL WARSTW klikamy  2-razy na warstwę z naszym kształtem,  w pojawiającym się oknie nadajemy nazwę dla tej warstwy – CZAS: 54 SEK.

Krok 3 – w panelu warstw tworzymy nową warstwę (ikonka kartki z zagiętym rogiem na dole okna), opcjonalnie nadajemy nazwę dla tej warstwy, następnie z paska narzędzi wybieramy opcję NARZĘDZIE TEKST, klikamy na obszar roboczy i piszemy np. BANER REKLAMOWY, TEL: 000 000 000 I JAKIŚ ADRES (w końcu tyle obejmuje projekt GRATIS do baneru). Edytujemy wielkość i kolor czcionki ewentualnie rozmieszczenie tekstu na banerze – CZAS: 2 MIN 33 SEK.

Krok 4 – przygotowanie pliku do druku, czyli PLIK – ZAPISZ JAKO, w pojawiającym się oknie wybieramy format np. PDF , preferowaną lokalizację zapisu, klikamy OK – CZAS 22 SEK.
ŁĄCZNIE - 4 MIN. 49 SEK.: Czas dla osoby początkującej!

Odpowiedź zatem jest prosta projekt w cenie baneru to może i nie ściema, ale i nie żadna promocja.

Autor: Beata Putyra

Źródła:
wiedza własna

AIMP

AIMP to program służący do odtwarzania wszelkiego rodzaju formatów plików muzycznych, takich jak mp3, wav, ogg i wiele innych (prawdopodobnie wszystkie istniejące formaty) a także płyt Audio CD. Program posiada klasyczny inerface znany z Winampa. Mamy zatem główne okno z podstawowym sterowaniem, dodatkowo możemy otworzyć okna playlisty, equalizera oraz biblioteki naszych plików muzycznych. Sterowanie jest bardzo proste a możliwości bardzo duże. Do programu dostępnych jest wiele dodatkowych wtyczek a także skórki zmieniające wygląd. AIMP jest tym czym był parę lat temu Winamp czyli lekkim szybko działającym i darmowym music playerem. Polecam go szczególnie osobom, które nie są zadowolone z faktu, że Winamp w nowych wersjach rozrósł się do dużej i ciężkiej aplikacji. AIMP wykorzystuje jedynie 8 MB RAM. Aplikacja oprócz funkcji tworzenia playlist i odtwarzania muzyki, pozwala również za pomocą specjalnego zestawu narzędzi edytować tagi, konwertować dźwięk do rożnych formatów w tym najpopularniejszych Wav, Mp3, Floss. Możliwe jest też tworzenie na dysku kopii zapasowych płyt Audio CD na dysk oraz rejestrowanie dźwięku. Dodatkowe opcje są dostępne w postaci dodatkowej aplikacji AIMP-Tools. Program jest dostępny dla systemów Windows XP / 2003 / Vista / 7 i jest bezpłatny.

Autor: Mateusz Święs

Źródła: 
Narzędzia multimedialne stosowane w prezentacjach


Aby przyciągnąć uwagę wielu osób, grafika trójwymiarowa musi naprawdę zapierać dech w piersiach. Do jej tworzenia powstało już wiele programów, mimo to prym w tej dziedzinie ciagle wiedzie 3D Studio Max.
            Choć do modelowania można wykorzystać każdy dowolny program 3D oparty na wielokątach, niektóre nadają się do tego celu lepiej niż inne. Ponieważ komputery i konsole stają się coraz szybsze, coraz mniejsze będą ograniczenia liczby wielokątów.
Animacje 3d są coraz bardziej zaawansowane i z czasem będą wyglądały niemal realistycznie. Potrzebne są więc narzedzia które, powinny łączyć funkcje dobrego edytora z pełnym zestawem narzędzi do efektów filmowych i animacji.
Sygnałem szybkich zmian są choćby karty graficzne, które w czasie rzeczywistym potrafią renderować postacie w wysokiej rozdzielczości i wyświetlać efekty oraz obraz profesjonalnej jakości.
[1] http://www.dexigner.com/news/22402 

Autodesk 3ds MAX wcześniej jako 3D Studio Max

Wszechstronny program do tworzenia grafiki i animacji trójwymiarowej.
Pierwsza wersja ukazała się w 1990 roku pod nazwą 3D Studio dla systemu MS-DOS.
Obecnie program nazywa się Autodesk 3ds MAX i najnowsza wersja oznaczona jest rokiem 2012.
            Program pozwala tworzyć w krótkim czasie świetnie wyglądajace model , animacje oraz renderingi 3D, dzięki szerokiej palecie narzedzi w nim zawartych.
W swojej pracy wykorzystują go twórcy znanych gier , nagradzanych filmów (m.in Tomasz Bagiński „Katedra“, fragmenty filmu Władca Pierścieni) oraz rozmaitych materiałów wideo. To narzędzie dla tych, którzy chcą szybko tworzyć realistyczne oraz nieraelistyczne postacie, płynne efekty specjalne, atrakcyjne gry, a także wizualizacje architektoniczne.

3ds MAX do pracy przy modelowaniu, animacji, renderingu czy compositingu 3D wykorzystuje takie kluczowe funkcje jak:

System graficzny z przyspieszeniem sprzętowym Nitrous – zapewnia poprawę wydajności i jakości wyświetlania. System Nitrous wykorzystuje koprocesory graficzne (GPU) z akceleracją, umożliwiając szybsze przetwarzanie większych zestawów danych.
Środowisko wyświetlania (ekran roboczy)może wyświetlać sceny w jakości równej renderingowi, obsługując takie opcje jak: światła, miękkie cienie, okluzja otoczenia SSAO (Screen Space Ambient Occlusion), mapowanie tonalne i wysokiej jakości przezroczystość.

Tekstury proceduralne Substance – jest to biblioteka 80-ciu tekstur proceduralnych Substance zapewniająca szeroki wybór różnych wariantów wyglądu. Te niezależne od rozdzielczości, dające się dynamicznie edytować i animować tekstury pozwalają uzyskać imponujące efekty – automatycznie generują mapy wypukłości i światła odbitego, a ponadto można je szybko przekształcać w mapy bitowe na potrzeby renderowania.


Moduł renderujący iray
Render iray umożliwia stworzenie sceny przy użyciu rzeczywistych materiałów i oświetlenia. Wciśnięcie przycisku „render” pozwala na uzyskanie fotorealistycznych efektów, bez konieczności ustawiania renderingu. Iray stopniowo poprawia obraz, aż do osiągnięcia pożądanego poziomu szczegółowości.[2]



Podstawowe pojęcia stosowane przy pracy z 3Ds MAX to:
Modelowanie
W grafice 3D jest to  proces tworzenia i modyfikacji obiektów trójwymiarowych za pomocą specjalizowanego programu komputerowego, zwanego modelerem. Modeler dostarcza zestawu niezbędnych narzędzi, a także często zbioru podstawowych figur np. prostopadłościanów, kul  i innych, które można wykorzystać od razu przy budowaniu obiektów.[3]

Animacja
Jest to pojęcie ogólne, które zawiera w sobie wiele elementów podrzędnych takich jak:
- klatki kluczowe (które tworzą na lini czasu sekwencje punktów zawierajacych informacje oraz zmienie położenia lub obrotu obiektu dają sekwencje ruchu),
- frame rate (szybkość klatek) czyli częstotliwość, z jaką statyczne obrazy pojawiają się na ekranie.

Renderowanie (ang. rendering)
Przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska (np. wizualnie, w tym na ekranie i w druku, czy dźwiękowo.[4])

Riggowanie
To przygotowanie obiektu (najczęściej organicznego) do animowania. Polega na wyposażenie obiektu w kości połączone w łańcuchy kinematyczne oraz ustaleniu hierarchii poszczególnych kości i ich nazw dla odpowiednich partii siatki.
[6]http://kino.dlastudenta.pl/
Operacja ta w późniejszym etapie pozwala animatorowi na odpowiednią kontrolę nad obiektem.[5]

Compositing 3D 
W najprostszym rozumieniu tego terminu jest to operacja polegająca na odpowiednim wkomponowywaniu obiektów 3d do gotowego już filmu. To samo może też toczyć się dodawaniu obiektów 3d do zdjęć.                                                                                                                                                  
                                     
Autodesk 3ds Max  to niewątpliwie bardzo dobry  program do tworzenia gier i animacji.
Mimo wydającego się skomplikowania w swojej postawowej formie jest to program nadajacy sie do pracy dla szerokiego grona użytkowników.
Jednak jego rozbudowane funkcje pozwalaja na tworzenie zaawansowanych projektów profesionalistom z każdej dziedziny multimediów.

RECENCJA TABLETU AINOL NOVO 7
Witam czytelników. Dzisiaj chciałem napisać o tablecie Ainol Novo 7. Jest to chiński tablet, który niedawno pojawił się na polskim rynku. Mimo powszechnie znanej opinii na temat chińskich produktów, burzy on nasze stereotypy.
Tablet wykonany jest z dobrej jakości plastiku a z przodu pokryty jest tafla szkła. Obok ekranu znajduje się pięć dotykowych przycisków. Od głośności, opcje, główny ekran i wróć. Ekran jest pojemnościowy, reaguje w pięciu punktach. Na kantach tabletu mamy do dyspozycji gniazdo mini-usb, slot kart MicroSD, port HDMI i oczywiście mikrofon, zasilanie i wejście na słuchawki. Dodatkowo mamy też do dyspozycji przyciski do regulacji głośności. Gdybyśmy tablet trzymali w kieszeni możemy szybko wyregulować siłę dźwięku. Z tyłu mamy do dyspozycji aparat w rozdzielczości 2 Mpix, z przodu natomiast kamerkę VGA. Wyposażony jest standardowo w WiFi. Do tego mamy wsparcie dla niektórych modemów 3G Huawei. Lekko kłujący może być brak bluetooth.
O funkcjonalności można napisać wiele. Wydaje mi się, iż sam fakt posiadania przez AN7 systemu operacyjnego Android 2.3.3 i AndroidMarket mówi sam za siebie. To mówi samo za siebie. Tysiące darmowych aplikacji i gier do wykorzystania. No tak… Ale czy podziałamy coś na tym chińskim sprzęcie? Odpowiedź brzmi TAK! Mamy tutaj do dyspozycji procesor o taktowaniu 1,2GHz ze wspomaganiem grafiki 3D, a do tego, 512 RAM. Są to silne parametry jak na obecne czasy. Uruchomimy większość bardziej wymagających programów czy gier. Do tego dzięki złączu HDMI możemy nasz tablet podłączyć do telewizora i grać w rozdzielczości HD. A co z filmami i muzyką? Tutaj również „chińczyk” nas zaskakuje. Okazuje się że odtworzymy na nim najbardziej popularne pliki video takie jak avi, mkv, mov a nawet rm i rmvb. Z muzyką podobnie, standardowo mp3 jak i flac oraz parę innych formatów. Do tej pory specyfikacja sprzętowa utrzymywała się na wysokim poziomie. Przychodzi sprawa baterii. Nie zawiedziemy się również tutaj. Do tego sprzętu otrzymujemy baterię o pojemności 4000mAh. Dzięki temu, tablet, przy normalnym użytkowaniu powinien nam wytrzymać  około 36 godzin. Jest to bardzo dobry wynik.
Teraz przychodzi kwestia ceny. Podobne tablety kupimy na allegro bądź w sklepach mniej więcej za 900zł. Za niego zapłacimy 619zł + koszt wysyłki. Jest to bardzo dobry stosunek ceny do specyfikacji zwłaszcza na tle konkurencji. 

Autor: Michał Wojas

Źródła:
wiedza własna